ul. Legionów 92, 42-202 Częstochowa, Polska
+48 34 361 31 18 wew. 110, +48 34 344 18 28
szkolenia@sgpgroup.eu

Jak pozyskać fundusze unijne dla firmy?

Jak pozyskać fundusze unijne dla firmy?

Pozyskanie funduszy unijnych jest dla wielu przedsiębiorstw sposobem na rozwinięcie biznesu lub poprowadzenie projektu. Chcesz zmieniać świat na lepsze? Znasz praktyczne rozwiązania, które mogą się u nas przyjąć? Jeśli posiadasz ciekawe pomysły ale brakuje Ci pieniędzy na ich realizację, nadal możesz pozyskać środki unijne.

Które projekty mają szansę na dofinansowanie?

To pytanie jest bardzo ogólne ale jednak popularne, dlatego postaramy się na nie odpowiedzieć. Przede wszystkim szansę na dofinansowanie mają projekty, które przyczyniają się do zmian na lepsze w określonym obszarze. Dla przykładu gmina ma potrzebę przebudowy chodników. Wówczas firmy, które uczestniczą w takiej działalności mogą wziąć udział w przetargu. Każde województwo określa własne priorytety gospodarcze oraz społeczne, czyli inteligentne specjalizacje (smart specialisation) – branże, które mają szansę na rozwój w przyszłości.

Zazwyczaj w projektach chodzi o zmianę na dobre. W tym kontekście wszelkie działania mające na celu poprawę jakości powietrza, czy poradzenie sobie z plagami ekologicznymi, mają dużą szansę na dofinansowanie. Zdarza się jednak, że istotny jest nowatorski pomysł. Istnieją dodatki pieniężne dla startup’ów, czy nawet uczelni, w których ambitni studenci wpadają na rewolucyjny pomysł.

Warto na bieżąco sprawdzać, jakie konkursy są obecne w konkretnej lokalizacji. Tutaj wystarczy mieć stowarzyszenie, czy fundację, by wziąć udział w konkretnym konkursie. Wygrana to możliwość realizacji projektu, który jest w pełni lub częściowo finansowany przez Unię Europejską.

Rozliczanie z funduszy unijnych

Projekt o dofinansowanie musi być przejrzysty i konkretny. Wszystko dlatego, że rozliczana jest dosłownie każda czynność zaznaczona w projekcie. Lepiej nie rzucać się z motyką na słońce. Poproś o dofinansowanie dokładnie wtedy, gdy jesteś pewien, że będziesz w stanie spełnić swoje założenia. Pamiętaj, że nadal jest o co walczyć.

Nie wiesz od czego zacząć? Może warto udać się na fundusze unijne szkolenie. Największy wachlarz wsparcia do dyspozycji mają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Istotna jest także maksymalizacja uzyskanego dofinansowania przy najmniejszym możliwym ryzyku.

Chociaż Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju deklaruje ograniczenie formalności, jak również uproszczenie procedur konkursowych, przedsiębiorcy nadal mogą mieć problem z zakwalifikowaniem się do konkursu. Trzeba spełniać odpowiednie wymogi już na etapie aplikacji a tutaj potrzebne jest wsparcie – co napisać, jak to przygotować, z czym trzeba się zmierzyć. SGP Training & Consulting skutecznie doradza.

Skorzystaj ze szkoleń

W konkursach, w których istotne są innowacje, niezwykle znaczące mogą być dokumenty dotyczące własności przemysłowej. Z kolei z dużym wysiłkiem może być związane pozyskanie dofinansowania w programach krajowych na zakup nowych technologii i urządzeń. Wszelkie zakupy bezzwrotne zazwyczaj są przeznaczone dla celów głównie naukowych. Potrzebujesz innowacji w swojej firmie np. informatycznej? Musisz się mocno natrudzić, by zdobyć dofinansowanie.

Można jednak łączyć przyjemne z pożytecznym i o tym rozmawiamy także podczas naszych szkoleń. Zdobądź pieniądze na potrzebne Ci narzędzia, nawiązując współpracę z instytucjami badawczymi oraz jednostkami administracyjnymi w zasięgu inicjatywy klastrowej. Wówczas Twoje szanse się zwiększą. To tylko jeden z wielu pomysłów, którymi dzielimy się podczas naszych szkoleń. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie skontaktuj się z nami już dzisiaj. Nie czekaj – projekty powoli się kończą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *