ZASADY UDZIELANIA, MONITOROWANIA ORAZ PRAWIDŁOWEJ REALIZACJI UMÓW OBJĘTYCH POMOCĄ DE MINIMIS W 2019 R. – PRAKTYKA POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
CELE SZKOLENIA
Przygotowanie uczestnika do pracy z instrumentami wsparcia objętymi regułami pomocy de minimis (w tym w ramach POWER). Przygotowanie ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, tak aby po zakończeniu szkolenia uczestnik posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw udzielania pomocy, a także potrafił w praktyce stosować szczegółowe zasady związane z udzielaniem pomocy de minimis. Celem jest także wskazanie sposobu i przygotowanie uczestnika do pracy na etapie rozpatrywania indywidualnych przypadków i identyfikowania lub wykluczania występowania pomocy de minimis. Na szkoleniu omówione zostaną krajowe przepisy związane z udzielaniem pomocy de minimis oraz przepisy wspólnotowe. Celem zajęć jest także nabycie przez uczestników umiejętności określania wartości udzielanej pomocy (EDB) w kontekście realizacji np. prac interwencyjnych, a także przypadków rozkładania pomocy na raty lub odraczania terminu zwrotu pomocy – ma to zastosowanie w sytuacji zwrotu pomocy w przypadku niedotrzymania przez beneficjenta pomocy warunków udzielenia pomocy.
ZAKRES SZKOLENIA*
- Kiedy występuje pomoc publiczna – spojrzenie na pojęcie działalności o charakterze gospodarczym:
- Który rodzaj pomocy de minimis wybrać:
- Określanie wysokości udzielanej pomocy de minimis na przykładach ulgi w spłacie zobowiązań: rozkładanie na raty zaległości publicznoprawnych lub odraczanie terminu płatności zaległości publicznoprawnych.
- Refundacja części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia.
- Finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego: omówienie pojęcia mikroprzedsiębiorcy wraz ze wskazaniem podstaw prawnych.
- Bon na zasiedlenie: ocena występowania pomocy de minimis w przepadku przyznania bonu w związku z podjęciem przez osobę bezrobotną do 30 roku życia poza miejscem zamieszkania działalności gospodarczej.
- Analiza wybranych instrumentów wsparcia, w odniesieniu do których będzie należało stosować pomoc de minimis – z uwzględnieniem potrzeb uczestników szkolenia w oparciu o znowelizowane w 2017 r. akty wykonawcze:
- Łączenie oraz kumulowanie pomocy de minimis w odniesieniu do tego samego podmiotu prowadzącego działalność o charakterze gospodarczym.
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
- Sukcesja prawna – zmiany przedsiębiorców na etapie realizacji umowy. Postępowanie w przypadku zmiany formy prawnej beneficjenta pomocy w trakcie realizacji umowy (przekształcenia)
- Omówienie zagadnień zwrotu pomocy de minimis w przypadku:
- Dyskontowanie pomocy de minimis w odniesieniu do poszczególnych form wsparcia:
- Sprawozdania z udzielonej pomocy de minimis: system SHRIMP oraz SRPP w rolnictwie.
- Praktyka: 50 przypadków związanych z udzielaniem pomocy de minimis oparte wyłącznie na przykładach pojawiających się w działalności Powiatowych Urzędach Pracy.
*SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA UDOSTĘPNIANY NA ŻYCZENIE KLIENTA
TERMINY
Proponowane terminy i miejsca realizacji szkolenia:
14 - 14 kwietnia |
Łódź |
22 - 22 września |
Wrocław |
09 - 09 grudnia |
Poznań |
KOSZTORYS SZKOLENIA
Koszt szkolenia dla jednej osoby wynosi: 990.00 PLN netto.
Przy zgłoszeniu powyżej 2 osób koszt szkolenia za osobę wynosi: 890.00 PLN netto.
W cenę szkolenia wliczone są:
- proces szkolenia,
- sala szkoleniowa,
- materiały szkoleniowe w formie książkowej wraz z długopisem,
- wszelkie koszty związane z trenerem,
- imienny certyfikat uczestnictwa w szkoleniu,
- przerwy kawowe, obiad,
- poszkoleniowe konsultacje z trenerem.
Szkolenie zamknięte wyceniane jest indywidualnie dla każdego klienta