VUCA jest akronimem używanym przez wojsko amerykańskie w celu opisania ekstremalnych warunków w Afganistanie i Iraku. Oznacza: Zmienny (Volatile), Niepewny (Uncertain), Złożony (Complex) i Niejednoznaczny (Ambiguous). Ta terminologia współgra z rosnącą liczbą menadżerów starających się zrozumieć stale zmieniające się wyzwania, jakie niesie ze sobą polityka, ekonomia, społeczeństwo, kultury organizacji, władze firm, pracownicy, środowisko. Wydaje się, że przesuwamy się od podejścia opartego na rozwiązywaniu problemów i planowaniu, które mają na celu zmniejszenie niepewności – do świata, w którym dokonuje się postępów poprzez aktywne angażowanie się w warunkach niepewności, co wymaga jednakże wyższego poziomu zwinności lidera. Szkolenie rozwija w uczestnikach świadomość tych okoliczności, kluczowych kompetencji i wyzwań menadżerów na nasze czasy. Dzięki niemu uczestnicy nabędą nowego wejrzenia w sposób podejścia do zarządzania adekwatnego do warunków, w jakich przyszło nam żyć i działać.
DZIEŃ I
9.00-9.30 - W dzisiejszym świecie VUCA – aktualne wyzwania dla liderów i procesów zarządzania - wprowadzenie.
9.30-10.45 - Gra symulacyjna
Przerwa 10 min
10.55-11.30 - Wnioski w kontekście dotychczasowych modułów – wstęp do modułu IV
Przerwa 10 min
11.40-13.00 - Elastyczność – wpływ świadomości procesów zarządzania stresem, odporności psychicznej, zarządzania energią i zarządzania własnym mózgiem na umiejętne korzystanie z kluczowej kompetencji lidera XXI w. - ćwiczenia służące skutecznemu zarządzaniu emocjami oraz służące sposoby wpływania na jakość stylu życia.
obiad
14.00-14.45 - Praca z przekonaniami – neutralizacja ograniczających i wprowadzanie służących przekonań – ćwiczenie.
14.45-15.00 - Walk the talk – żyj tym, co głosisz – autentyczność w służbie lidera.
15.00-15.30 - Poziomy przywództwa - od stanowiska do osobowości – model Diltsa - omówienie.
Przerwa 10 min
15.40-16.00 - Przywództwo transformujące – trzy pytania – model Alana Seale’a.
16.00-16.45 - Drabina wnioskowania – case study – model Chrisa Agryrisa
Przerwa 10 min
16.55-18.00 - Przywództwo wszechstronne – odniesienie do modelu Blancharda - doskonalenie i rozumienie stosowania stylów zarządzania. Adekwatność stosowania stylu: Strategicznego – Operacyjnego, Angażującego - Forsującego.
kolacja
DZIEŃ II
Start szkolenia
Mój potencjał – jak go odkrywać ciągle na nowo i rozwijać
9.00-9.30 - 4 filary kompetencji lidera – model VUCA
9.30-10.00 - 6 zasad filozofii stoickiej, a rzeczywistość przywództwa w świecie VUCA
10.00-10.45 - Kluczowe czynniki sukcesu lidera w świecie VUCA – prezentacja i omówienie
Przerwa 10 min
Narzędzia w samodoskonaleniu i budowaniu wpływu na rozwój innych
10.55-11.55 - 3 pozycje percepcji – model służący poszerzeniu perspektywy menadżera w procesach decyzyjnych oraz przygotowaniu do zadań. Jeden z kluczowych czynników zwiększania efektywności lidera.
Przerwa 10 min
12.05-13.05 - Praca projektowa metodą Walta Disney’a.
13.05-13.30 - Dziennik samodoskonalenia – osobisty plan działania.
13:30-14:00Podsumowanie warsztatu. Sesja pytań i odpowiedzi.
SYLWETKA TRENERA
Trener rozwoju osobistego, psycholog biznesu, kognitywista.
Prowadzi szkolenia, sesje indywidualne, wystąpienia, zajęcia na uczelniach, pisze książki, artykuły, udziela wywiadów, nagrywa wideo. W pracy z biznesem koncentruje się na zagadnieniach: przywództwa, inteligencji emocjonalnej, wystąpień publicznych i story-tellingu, efektywnej komunikacji i sztuki perswazji, zarządzania stresem, work-life balance, mindfulness i wellbeing w biznesie. Autor modelów: TY® i Lider Przyszłości – TERAZ. Z pasją wspina się po górach, przedziera po lasach, żegluje, nurkuje, biega maratony.
Pracuje w języku polskim i angielskim.
Przeprowadził: 6 400 godzin szkoleń i warsztatów, 4 700 godzin sesji indywidualnych, 150 godzin wystąpień publicznych, w których udział wzięło ponad 16 000 uczestników.
Przygotowanie i Certyfikaty
MLC - Multi-Level Coaching Study, Trop Group – Team&Group Trainer, Mindsonar – badanie filtrów percepcji i systemów wartości, Speaking Circles – wystąpienia publiczne i story-telling, InspireGroup - Design Thinking, Coachways - Vuca World Leadership, Theory U, The Cynefin Framework, Manifestacja celu, H-consulting - Przywództwo i coaching w świecie VUCA, APMG – Change Management, Jarosław Gibas - Model Transpersonalny, Instytut Kognitywistyki Maciej Bennewicz - Konstelacje Archetypowe, Coaching w ujęciu transpersonalnym, Psychoterapia Zaburzeń Depresyjnych – Polski Instytut Psychoterapii Integratywnej. Akredytował mnie ICF. Ukończyłem studia na Akademii Koźmińskiego w Warszawie.