• Facebook
 • LinkedIn
 • LinkedIn
Wystąpienia publiczne - jak się przygotować?

Wystąpienia publiczne - jak się przygotować?

Wystąpienia publiczne, choć nazwa sugeruje wydarzenia naprawdę wielkiej skali, są codziennością dla wielu osób. Prezentacje siebie, swoich pomysłów, stanowisk zespołów lub firm – ich prawidłowe przygotowanie nie jest trudne, ale wymaga pewnej wiedzy i określonych umiejętności. Poznaj nasze wskazówki!

Dobre wystąpienie publiczne – od czego zacząć?

Wystąpienia publiczne często są źródłem stresu – pojawia się obawa o popełnienie błędów, które negatywnie wpłyną na odbiór prezentacji. Ryzyko wystąpienia niespodziewanych problemów można jednak zminimalizować, odpowiednio się przygotowując. W tym przypadku rodzaje wystąpień publicznych nie mają znaczenia.

Etap przygotowań do wystąpienia publicznego obejmuje:

 • Tematy wystąpień publicznych. Do opracowania planu prezentacji należy przystąpić dopiero po ustaleniu, kim będą odbiorcy. To pozwala dostosować język i zakres przekazywanych informacji.
 • Miejsce publicznych wystąpień. Jeżeli to możliwe, warto odwiedzić miejsce, gdzie odbędzie się prezentacja. To najprostszy sposób, aby sprawdzić warunki akustyczne i zaplecze techniczne.
 • Przygotowanie techniczne.Wystąpienie publiczne może odbywać się np. online. Wówczas odpowiednio wcześniej należy upewnić się, że oprogramowanie, kamera czy mikrofon działają bez zarzutu.

To nie przypadek, że zasady wystąpień publicznych przewidują sprawdzenie warunków technicznych. To właśnie od narzędzi lub sprzętu uzależniona jest forma prezentacji oraz jej jakość. Odbiorcom trudno będzie skoncentrować się na treści, gdy np. prelegenta będzie źle słychać.

Treść wystąpień publicznych

Wystąpienia publiczne oceniane są pod względem przekazu. Przygotowując prelekcję, trzeba skoncentrować się na dwóch warstwach – merytoryki i oprawy. Wystąpienie można urozmaicić dzięki materiałom, które będą w odpowiednich momentach wyświetlane przez rzutnik czy projektor. Nie uratują one jednak prezentacji, gdy będzie ona pozbawiona treści.

Sztuka wystąpień publicznych polega na angażowaniu odbiorców. Na początku warto zaintrygować słuchaczy. Nauka wystąpień publicznych przewiduje wykorzystanie m.in. dowcipu, ciekawej historii czy zaskakujących danych. Aby prezentacja nie zamieniła się w długi, nużący wykład, warto sięgnąć też po inne triki. To choćby zwrot bezpośredni do słuchaczy (np. szanowni państwo) czy przykład, który pozwoli lepiej zrozumieć omawiany temat.

Stres przed wystąpieniem publicznym – jak sobie z nim radzić?

Większość osób nie potrafi właściwie zapanować nad stresem. Strach, lęk, czy trema przed wystąpieniami publicznymi nie są niczym nadzwyczajnym. Stres może objawiać się na różne sposoby, m.in. poprzez:

 • ściszenie głosu,
 • przyspieszenie mówienia,
 • drżenie głosu,
 • nadmierną gestykulację.

Są oczywiście także inne objawy, specyficzne niemal dla każdego mówcy. Zapanowanie nad nimi nie jest wybitnie trudne, ale wymaga treningu. Przede wszystkim w grę wchodzą tu podstawowe mechanizmy takie jak wizualizacja albo metoda małych kroków.

Dobrym sposobem, który pozytywnie wpływa też na sposób prezentacji, jest kilkukrotne przećwiczenie przemówienia przed lustrem albo przed znajomymi. Walka ze stresem jest niezbędna – na pewno nie ma sensu łykanie uspokajających suplementów diety, bo one nie działają, a już tym bardziej nie są w stanie usunąć podstawowej przyczyny stresu, czyli niepewności.

Jak dobrze przygotować się do publicznego wystąpienia?

Pytanie, jak dobrze przygotować się do publicznego wystąpienia, jest często zadawane przez osoby, które mają wystąpić w roli prelegenta. Umiejętność wystąpień publicznych można sobie wyrobić, ale wymaga to treningu. Aby dobrze wypaść, warto:

 • Nagrać próbę przemówienia. Jak nauczyć się wystąpień publicznych? Najlepiej na własnych błędach, ale niekoniecznie przed słuchaczami. Nagrywając próbę, prelegent może ocenić choćby ton głosu.
 • Kontrolować swoją gestykulację. Każdy trener wystąpień publicznych przyzna, że sztuka prezentacji i wystąpień publicznych polega na wykorzystaniu komunikacji niewerbalnej. Nie może ona jednak skupiać na sobie uwagi słuchaczy.
 • Przygotować sobie notatki. Odczytywanie prezentacji z kartki nie sprzyja utrzymaniu kontaktu ze słuchaczami. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są notatki, którymi prelegent może wspierać się podczas wystąpienia.

Przygotowanie do publicznego wystąpienia musi też przewidywać odpowiadanie na reakcje publiczności. Jeżeli wybucha ona śmiechem po usłyszeniu żartu lub zabawnej historii, warto to wykorzystać. Takie momenty są idealne, aby przekazać kolejną istotną myśl.

Sztuka wystąpień publicznych – dlaczego warto ćwiczyć przemawianie?

Umiejętności mówcy nikomu nie są dane raz na zawsze. Co prawda są ludzie, którym wystąpienia publiczne dzięki pewnym naturalnym predyspozycjom wychodzą lepiej niż innym, ale każda umiejętność może być wyuczona.

Szkolenia z zakresu autoprezentacji lub wystąpień publicznych przydają się szczególnie tym osobom, które w podobnej sytuacji znajdują się często. Chodzi głównie o to, że na szkoleniach można poznać różne techniki opanowania stresu, a także nauczyć się, jak wzbudzić zainteresowanie np. profesjonalnymi materiałami multimedialnymi albo prostą modulacją głosu. To dość skomplikowana wiedza, ponieważ zazębiają się tutaj psychologia, fizjologia i odrobina niemalże magicznej sztuki samokontroli. Prawda jest bowiem taka, że zanim zdołasz zapanować nad audytorium, musisz nauczyć się panować nad sobą.

Nasze szkolenia przygotują Cię na trudne sytuacje

Każdemu mówcy zdarza się czasem jakaś nieprzewidziana sytuacja: trudne pytanie, audytorium odporne na wszystkie niemal techniki wzbudzania zainteresowania. Takie sytuacje mogą zestresować nawet dobrego mówcę, ale prelegent idealny potraktuje je jako wyzwanie i za pomocą różnych opanowanych wcześniej metod będzie umiał zaktywizować audytorium i poprowadzić jedno z najlepszych wystąpień w swojej karierze – tu oczywiście głównie będzie się liczyło nastawienie.

Nie każde wystąpienie przebiega idealnie – prelegent musi być tego świadomy. Powinien też być gotowy na poradzenie sobie z różnymi problemami. Odpowiednie przygotowanie można zyskać jedynie na dobrych szkoleniach i dzięki długiej, długiej praktyce.

Udostępnij ten artykuł